Feladat szövege: |
Egy lapkiadó szerkesztőségébe sok kézirat érkezik. Ezeket viszont többek között pontosságuk szempontjából is ellenőrizni kell. Ehhez sok adatot kell átnézni. Ez akár lehetne robotizálható.
Az alábbi kéziratban a robot több kifejezést is hibásnak jelölt. Jól tette?
Mitológia és tudomány
Az univerzum keletkezésének titka mindig is izgatta az emberiséget, és megfejtésére számtalan kozmológia született.
A monoteista vallások Ăşgy mutatják be Istent, mint világon kĂvĂĽl lĂ©tezĹ‘t, aki egyetlen szavával megteremti az eget, a földet Ă©s a világosságot.
A kĂĽlönbözĹ‘ mitolĂłgiák kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdon magyarázzák a világegyetem szĂĽletĂ©sĂ©t: a skandinávok szerint Ymir testĂ©bĹ‘l jött lĂ©tre, a japánok szerint egy házaspárnak, Izanaginak Ă©s Izanaminak köszönhetjĂĽk az elsĹ‘ szárazföldet, amit egy csepp vĂ©rbĹ‘l (AA) teremtettek, az indiánok szerint pedig egy kĂgyĂł segĂtett a Nagy Szellemnek (BB) földet teremteni egy sárgöröngybĹ‘l.
Az univerzum kutatásával foglalkozĂł tudĂłsok pedig többnyire egyetĂ©rtenek abban, hogy a világegyetem a Nagy Bummal, azaz az Ĺ‘srobbanással jött lĂ©tre, mintegy 53 700 milliĂł Ă©vvel (CC) ezelĹ‘tt. Ma már azt is tudjuk, hogy az univerzum azĂłta is egyre tágul, az univerzum galaxisai egyre távolabb kerĂĽlnek egymástĂłl, mĂg - egyes feltĂ©telezĂ©sek szerint - egyszer csak nem tud majd tovább tágulni, Ă©s a gravitáciĂł elkezdi visszahĂşzni az objektumokat, mĂg minden egy rendkĂvĂĽl nagy sűrűsĂ©gű pontba zuhan össze. Ezt hĂvjuk Nagy Reccsnek.
Az univerzum tágulását Edwin Hubble angol csillagász (DD) fedezte fel 1929-ben, aki a kozmológia egyik úttörője, és akinek életéről a következő számban többet is megtudhatnak!
A robot már gyűjtött forrásokat az ellenőrzéshez (lásd: 4. feladat).
a) Milyen tĂ©makörű könyvek segĂtenek az ellenĹ‘rzĂ©sben? A könyvtár szabadpolcain mely szakjelzetek alatt találod ezeket?
TĂ©ma Szakjelzet
b) Ellenőrizd a szövegben aláhúzott részeket! Töltsd ki róluk a táblázatot!
A robot által gyűjtött forrásokból válogathatsz, de természetesen rendelkezésedre áll a könyvtár.
Jelölt adat Pontos? Helyesen (ha javĂtani kell) Forrás sorsz. Oldalsz.
c) A hiteles, szakszerű szöveghez irodalomjegyzĂ©k is szĂĽksĂ©ges. KĂ©szĂts irodalomjegyzĂ©ket az ellenĹ‘rzĂ©shez használt forrásokbĂłl, Ăşgy ahogyan a cikk vĂ©gĂ©n szerepelnie kellene! (Ha kell, folytasd a sort!) Ezt a sorszámot Ărd a fenti táblázatba! |